ÇOCUKLARIMIZ YETERİNCE BESLENİYOR MU?

 

Image 

Hemen her anne çocuğunun yeterince beslenmediğini düşünür ki çocukların yeme alışkanlıkları izlendiğinde bu duruma aslında pek de şaşırmamamız gerekir. Ne de olsa çoğu çocuk tabağına konanları zorla bitirir, süt içmekten hoşlanmaz ya da bir iki lokma yedikten sonra etrafta dolaşmaya başlamak ister. Fakat çocukların – özellikle de birinci yaştan sonra – büyüme hızlarıyla birlikte iştahlarının da azalacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle çocuklara günde üç öğün ve iki üç ara öğün vermeye devam etmemiz önemli olsa da bazı günler bu öğünleri bitirmeyeceğini unutmayın. Yine de endişeleriniz devam ediyorsa aşağıdaki önerilerimizi deneyebilirsiniz:

 

  • Farklı yiyeceklere erişimi olan sağlıklı bir çocuk asla aç kalmayacaktır.
  • Çocuğunuzun gereğinden az yediğini düşünüyorsanız bir hafta boyunca yediklerini not edin. Bir haftanın sonunda aslında ne kadar çok yemek yediğine şaşabilirsiniz.
  • Çocuğunuz az yemek yiyorsa vitamin desteği vermek için doktorunuza danışabilirsiniz.
  • Boy ve kilo gelişimini takip edin. Az yemesine rağmen ortalamanın üzerinde bir gelişim gösteriyorsa endişe edecek bir durum yoktur. Çocuğunuzun gelişimini takip etmek için başvurabileceğiniz persentil tablolarına şu bağlantıdan erişebilirsiniz:

Çocuklarda Gelişim ve Persentil Tabloları

  • Ara öğünlerde bile çocuğunuza yemek yerken eşlik etmeye çalışın. Böylelikle masaya oturup yemek yeme konusunda daha istekli olacaktır.
  • Çocuğunuza uygun porsiyonlar verin. Tabağına ancak yetişkinlerin yiyebileceği miktarda yemek koyuyorsanız yemeğinin hepsini bitirmesini beklememelisiniz. 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s