Yatma Vakti!

 

Çocuklarımıza küçük yaştan başlayarak uyku zamanlarında kitap okumanın çeşitli faydaları vardır. Onlara yatmadan önce okuyacağımız hikaye yahut masallar bir yandan hayal güçlerini geliştirirken öte yandan dinleme ve dil gelişimlerine de katkı sağlayacaktır. Bu katkılarının yanı sıra, yatma vaktinde kitap okuma alışkanlığı çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirirken doğal ve sağlıklı bir uyku ritüeli oluşturmanıza da katkı sağlayarak uyumaya karşı tepkili çocukların dahi yatma vaktini eğlenceli bir zaman olarak görmelerini sağlayabilir.

Bebeğiniz 3 ya da 4 aylıkken ona basit cümleler içeren kitaplar okumaya başlayabilirsiniz. Birkaç ay sonra renkli resimler içeren kitaplara geçerek resimleri ona gösterebilir ve okurken ses tonunuzu değiştirerek ilgi ve dikkatini çekmeyi deneyebilirsiniz.

Çocuğunuz 5 ya da 6 yaşına geldiğinde kendi sevdiği kitapları seçerek yatmadan önce okumasını yahut okumaya çalışmasını teşvik edebilir; okuma saatini uzatarak sizin ona okuduğunuz kitaplarla ilgili karşılıklı konuşabilir ve ertesi gün okuduğunuz kitaplarla ilgili olarak “En çok hangi karakteri sevdin?”, “Kendini en çok hangi karaktere yakın hissettin? Neden?” gibi sorularla daha interaktif bir okuma deneyimi yakalayabilirsiniz.

Çok geçmeden masal ve çocuk hikayelerini yüksek sesle okumanın sizin için de çok keyifli bir deneyim ve güzel bir alışkanlık haline geleceğine emin olabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yeni yazılarımızda daha büyük çocuklara okuma alışkanlığı kazandırılmasıyla ilgili bilgiler de paylaşmaya çalışacağız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s